گزارش مالی آلفابت از سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ – افزایشی کمتر از پیش‌بینی‌ها

واحد خبر mobile.ir : کمپانی آلفابت که گوگل نیز بخشی از آن به حساب می‌آید، روز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۳ آبان ۱۳۹۷) گزارش مالی خود را از سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸ پایان یافته در ۳۰ سپتامبر، اعلام کرد. طبق این گزارش، درآمد این مجموعه در این بازه زمانی به ۳۳٫۷۴‌ میلیارد دلار بالغ می‌شود که نسبت به سال گذشته و درآمد ۲۷٫۷۷۲ میلیارد دلاری، با بیش از ۲۱ درصد افزایش روبرو شده است. میزان سود خالص نیز در این میان، ۹٫۱۹۲ میلیارد دلار اعلام شده که در این زمینه نیز در مقایسه با ۶٫۷۳۲ میلیارد دلار سال گذشته افزایش ۳۶ درصدی دیده می‌شود. آلفابت در سه‌ماهه قبلی یعنی Q2 2018 به دلیل جریمه‌های اتحادیه اروپا سود بسیار کمتری برابر با ۳٫۱۹۵ میلیارد دلار کسب کرده بود.

راث پورات (Ruth Porat) مدیر مالی آلفابت و گوگل از شتاب قدرتمند کسب و کار این شرکت در سطح جهانی که در صدر آن جست‌وجوی موبایل و محصولاتی‌‌ست که هر روزه به میلیاردها نفر در سراسر جهان کمک می‌کند سخن گفته و می‌افزاید: «درآمدهای آلفابت ۳۳٫۷ میلیارد دلار بوده [است که] ۲۱ درصد نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۱۷ افزایش یافته و [به همین دلیل] تمرکز روی ارائه فرصت‌های در چشم‌اندازمان را ادامه می‌دهیم.»

Ruth Porat مدیر مالی آلفابت و گوگل

طبق معمول بالاترین منبع درآمد گوگل به کسب و کار تبلیغات این شرکت تعلق دارد که با ۲۸٫۹۵۴ میلیارد دلار، نزدیک به ۸۵٫۸ درصد از کل درآمد را به خود اختصاص داده است. این رقم در مقایسه با مبلغ ۲۴٫۰۶۵ میلیارد دلاری به دست آمده از تبلیغات در زمان مشابه سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش روبرو شده است.

بخش دیگر درآمدها یا other revenues شرکت آلفابت که فروشگاه Play Store، کسب و کار پردازش ابری و محصولات سخت‌افزاری را تشکیل داده و با نگاهی به آن می‌توان وضعیت این شرکت را جدا از کسب و کار تبلیغات سنجید، درآمد ۴٫۶۴ میلیارد دلاری را کسب کرده که در این مورد نیز با افزایش بیش از ۲۹ درصدی نسبت به سال قبل و درآمد ۳٫۵۹ میلیارد دلاری روبرو می‌شویم که هر چند سهم بسیار اندکی از کل درآمد آلفایت دارد اما در مجموع نشانه‌ای از حرکت رو به جلو و سلامت شرکت به حساب می‌آید.

ساندار پیچای (Sundar Pichai) مدیرعامل گوگل پیش از این در اواخر سال ۲۰۱۷ از رشد بخش کلاد این شرکت در آینده و درآمد ۱ میلیارد دلاری آن برای هر سه‌ماهه مالی خبر داده بود امری‌که ظاهرا در این سه‌ماهه محقق نشده چرا که با وجود آنکه پیچای در جریان اعلام نتایج مالی سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸ از «بردهای بسیار مهم» برای این کسب و کار سخن گفته اما درآمد دقیق این بخش به عدد و رقم اعلام نشده است. به گفته صاحب نظران، کسب و کار پردازش ابری شرکت گوگل بعد از آمازون و مایکروسافت در جایگاه سوم قرار دارد اما از نظر پیچای، نیاز شرکت‌های مختلف به شبکه‌های ابری چندگانه برگ برنده و عامل تغییر این بازی به نفع مایکروسافت خواهد بود.

بخش Other Bets یا دیگر ریسک‌ها که یکی از قسمت های ضررده در در مجموعه آلفابت به حساب می‌اید امسال به درآمد بیشتری دست یافته و درآمد ۱۱۷ میلیون دلاری آن در این فصل با ۲۵ درصد ارتقاء به ۱۴۶ میلیون دلار افزایش یافته است البته در مقابل میزان ضرر عملیاتی این بخش نیز بیشتر شده و از ۶۵۰ میلیون دلار سه ماهه سوم ۲۰۱۷ حالا به ۷۲۷ میلیون دلار رسیده است. از جمله بخش‌های فعال در این قسمت باید به گوگل فایبر (Google Fiber) در زمینه راه‌کارهای اینترنت پس سرعت، بخش اتوموبیل‌های خودران Waymo و همچنین Verily که در زمینه مسائل بهداشت و درمان فعالیت می‌کند اشاره کرد. راث پورات در جریان اعلام نتایج مالی این سه‌ماهه، درآمدهای به دست آمده در این بخش را عمدتا مرتبط با Fiber و Verily عنوان نمود.

هزینه‌های خرید ترافیک (TAC) گوگل که از طرف این کمپانی به سازندگان اسمارت‌فون‌ها نظیر اپل برای استفاده از سرویس‌های گوگل (مثل خدمات جست‌وجو) پرداخت می‌شود در این سه‌ماهه به رقم گزاف ۶٫۵۸۲ میلیارد دلار بالغ می‌شود که نزدیک به ۲۳ درصد کل درآمد تبلیغاتی آلفابت را تشکیل می‌دهد. این رقم با اینکه سال گذشته بسیار کمتر از این رقم و تنها نزدیک به ۵٫۵ میلیارد دلار بود اما نسبت آن به کل درآمد تبلیغات تغییری نداشت و همچنان مثل امسال ۲۳ درصد محاسبه می‌شود.

با وجود افزایش درآمد، هزینه‌های آلفابت (capital expenditure) نیز نسبت به سال قبل با افزایش روبرو شده است؛ مجموعه هزینه‌های این سه‌ماهه، ۵٫۶ میلیارد دلار اعلام شده که به گفته پورات بخش بزرگی از آن به ماشین‌ها و پروژه‌های ساخت مراکز داده تعلق دارد. هزینه‌های عملیاتی (operating expenses) آلفابت که عمده آن در بخش تحقیق و توسعه به مصرف رسیده، ۱۱٫۱ میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته با ۲۶ درصد افزایش روبرو شده است. مالیات آلفابت در این گزارش نیز ۹ درصد اعلام شده که در سه‌ماهه مشابه در سال ۲۰۱۷، به ۱۶ درصد می‌رسید.

با وجود روند رشد ملایم درآمد و سودآوری در مجموعه آلفابت، تحلیلگران بازار برای این بازه زمانی، درآمد ۳۴٫۰۴ میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده بودند که رقم درآمد آلفابت اندکی از این میزان کمتر بوده و به همین علت پس از انتشار این گزارش، قیمت سهام شرکت در معاملات بعد از بسته شدن بازار از ۳٫۵ تا ۵٫۳ درصد (بنا به گزارش‌های مختلف) کاهش پیدا کرد. گوگل چندی پیش از جدیدترین اسمارت‌فون‌های این برند یعنی Pixel 3 و Pixel 3 XL و نمایشگر هوشمند Google Home Hub رونمائی کرد اما این رونمائی‌ها در ماه اکتبر صورت پذیرفته و به همین علت نتایج آنها در گزارش سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸ منعکس نشده است و باید منتظر دیدن تأثیر آنها در گزارش بعدی گوگل باشیم.  

اخبار موبایل
نتیجه نظرسنجی: بیشتر کاربران زومیت راهکار گوشی تاشدنی را انقلابی می‌دانند

سامسونگ اخیرا در رویداد توسعه‌دهندگانش، طرح اولیه‌ی گوشی تاشدنی خود را به جهانیان نشان داده است و همین مساله بهانه‌ای برای به رای گذاشتن این راهکار شد. نمایشگر گوشی‌های هوشمند به مروز زمان بزرگ و بزرگ‌تر شده‌اند به‌طوری که مرز بین تبلت‌ها و گوشی‌ها در حال کم‌رنگ شدن است. سامسونگ …

اخبار موبایل
پیش‌بینی TrendForce از بازار جهانی تبلت‌ها – هواوی، شرکتی که فرق می‌کند

واحد خبر mobile.ir : مؤسسه تحقیقاتی TrendForce در روز دوشنبه ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۱ آبان ۱۳۹۷) با درج گزارشی در وب‌سایت اصلی مؤسسه، پیش‌بینی خود را از وضعیت بازار تبلت‌ها در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ منتشر کرد. طبق این گزارش، انتظار می‌رود عرضه جهانی تبلت‌ها در سال ۲۰۱۸، با ۴٫۳ …

اخبار موبایل
گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون هند در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸- پررونق‌ترین فصل از ابتدا تاکنون

واحد خبر mobile.ir : بر اساس جدیدترین گزارش موسسه پژوهشی IDC، تعداد گوشی‌های هوشمند عرضه‌شده در کشور هند طی فصل سوم سال جاری میلادی به بالاترین میزان خود از ابتدا تاکنون رسیده است. بازار هند در سه‌ماهه گذشته شاهد عرضه ۴۲٫۶ میلیون دستگاه اسمارت‌فون بوده که رشد ۹٫۱ درصدی را …