کوالکام، تنها سازنده IC غیر کارخانه‌ای با افت درآمد در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸

واحد خبر mobile.ir : ریزپردازنده‌های مختلف از جمله نمونه‌های حاضر در صنعت موبایل در شرکت‌های متعددی ساخته می‌شوند که اکثر این شرکت‌ها تنها وظیفه طراحی این ICها را برعهده دارند و فرایند ساخت فیزیکی آنها در شرکت‌های دارای تجهیزات سخت‌افزاری انجام می‌شود به این گونه شرکت‌ها که مکانیزم ساخت ریزپردازنده‌ها را در اختیار ندارند اصطلاحا Fabless یا بدون کارخانه گفته می‌شود که نام‌های بزرگی از جمله کوالکام، برادکام، مارول، مدیاتک و حتی AMD نیز در زمره آنها قرار می‌گیرند. طبق گزارش جدید منتشر شده از سوی مجموعه تحقیقاتی TrendForce در لیست ۱۰ کمپانی برتر در این زمینه در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸، کوالکام تنها شرکت مواجه با افت درآمد است.

به گفته TrendForce به جز کوالکام که در این لیست با افت روبرو شده است هر ۹ کمپانی دیگر رشد سالیانه نسبتا مناسبی را تجربه کرده‌اند؛ این رشد به گفته ترندفورس عمدتا در حوزه‌هائی مثل شبکه، دیتاسنترها، خودروسازی و لوازم الکترونیکی مصرفی رخ داده است. در صدر این لیست شرکت آمریکائی برادکام با درآمد ۴ میلیارد و ۹۸۹ میلیارد دلاری قرار دارد که نسبت به درآمد این شرکت در سال گذشته یعنی ۴ میلیارد و ۷۲۱ میلیون دلاری، ۵٫۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. شرکت برادکام در اواخر سال گذشته دست به تلاش گسترده‌ای برای خرید کمپانی کوالکام زد و رقم پیشنهادی برای این خرید را تا مبلغ گزاف ۱۳۰ میلیارد دلار نیز افزایش داد اما طبق برخی گزارش‌ها، این معامله سرانجام با دخالت دولت آمریکا به دلیل نگرانی از معاملات برادکام با شرکت‌های چینی منتفی شد.

کوالکام دومین برند حاضر در این لیست در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به درآمد ۴ میلیارد و ۶۴۷ میلیون دلاری دست پیدا کرد که نسبت به سال گذشته و درآمد ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلاری این شرکت با افت ناچیز ۰٫۱ درصدی روبرو شده است. این شرایط البته در آینده نزدیک با تغییر روبرو می‌شود چرا که کوالکام به گفته ترندفورس تا پایان سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ با اتخاذ یک استراتژی تهاجمی پنج پروسسور موبایلی را در رده‌های مختلف روانه بازار کرده است که این طیف متنوع تولیدات سرانجام به افزایش عرضه محصولات این برند خواهد انجامید. البته کاهش قیمت ناشی از رکود در بازار جهانی اسمارت‌فون تا به امروز مانعی برای افزایش درآمد کوالکام بوده است.

۱۰ سازنده برتر غیر کارخانه‌ای IC برحسب درآمد در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ (درآمد به میلیون دلار)

بالاترین رشد در بین شرکت‌های حاضر در این لیست در Nvidia رخ داده است؛ انودیا با حضور گسترده در کاربری‌های پر مخاطبی همچون بازی‌های ویدئویی، دیتاسنترها، صنایع اتومبیل و آنچه professional vison خوانده شده، به بالاترین رشد در بین ۱۰ شرکت سازنده ریزپردازنده دست پیدا کرده و درآمد ۳ میلیارد و ۲۴ میلیون دلاری آن نسبت به سال قبل، افزایشی معادل ۳۲٫۱ درصد را نشان می‌دهد. کسب و کار مراکز داده یا دیتاسنترهای انویدیا بالاترین رشد را در این میان داشته و نسبت به سال قبل با ۶۵٫۳ درصد افزایش درآمد روبرو شده است.

انویدیا اما با وجود کسب بالاترین میزان رشد درآمد در بین رقبای خود در این کلاس، عملا نسبت به انتظارات از این برند ضعیف‌تر عمل کرده که علت آن را به گفته TrendForce باید در فروش پائین‌تر از حد انتظار در رده بازی جست‌وجو کرد. بیشترین درآمد انویدیا طبق معمول در رده محصولات مربوط به بازی رخ می‌دهد و برای نمونه کارت‌های گرافیک در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۶۰ درصد فروش این شرکت را تشکیل داده‌اند در سوی دیگر اما افت تقاضا برای ماین کردن ارزهای رمزنگاری شده به تجمع وسیعی از کارت‌های گیمینگ رده میانی پاسکال در انبارهای این شرکت منجر شده است و انویدیا برای فروش بهتر کارت‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Turing عملا چاره‌ای جز خالی کردن هر چه سریع‌تر انبارهای خود ندارد؛ موضوعی‌که احتمالا در آینده نزدیک در درآمد این برند تأثیر مشهودی برجای می‌گذارد.

برندهای تایوانی شامل مدیاتک، Novatek و Realtek از جمله دیگر سازندگان موفق این لیست به حساب می‌آیند که عملکرد فوق‌‌العاده آنها را بیش از همه چیز باید به تقاضای رو به افزایش کالاهای الکترونیکی مصرفی در فصل تعطیلات پیش رو مرتبط دانست. مدیاتک به عنوان مطرح‌ترین شرکت تایوانی در زمینه کالای الکترونیکی مصرفی به خصوص در بخش موبایل، در حالی‌که در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی با کاهش درآمد روبرو شد اما حالا با درآمد ۲ میلیارد و ۱۸۵ میلیون دلاری و ۳ درصد رشد نسبت به درآمد ۱ میلیارد و ۱۲۲ میلیون دلاری زمان مشابه در سال گذشته در جایگاه چهارم این جدول قرار گرفته است. بهبود اوضاع در این شرکت به گفته ترندفورس به ارتقاء ظرفیت تولید در بخش لیتوگرافی ۱۲ نانومتری و بهبود ساختار هزینه‌های تولید پردازنده‌ها ارتباط مستقیمی دارد. حاشیه سود ناخالص این شرکت در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به ۳۸٫۵ درصد رسیده که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۶ به این سو است. از نگاه ترندفورس موفقیت شرکت Novatek به افزایش درخواست در بازار جهانی تلویزیون‌ها مرتبط بوده و Realtek سومین شرکت تایوانی حاضر در این لیست نیز موفقیت خود را مدیون رشد چشمگیر در بازار شبکه و نزدیک شدن به فروش آخر سال جاری است.

AMD با درآمد ۱ میلیارد و ۶۵۳ میلیون دلاری و رشد سالیانه ۴٫۴ درصدی در جایگاه پنجم قرار دارد و پس از آن کمپانی Marvell با رشد ۲۸٫۲ درصدی جای گرفته که بعد از انویدیا بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. ترندفورس علت این شرکت مارول را به خرید کمپانی Cavium مرتبط می‌داند که منجر به رشد این شرکت و پشت سر گذاشتن کمپانی Xilinx شده است.

به گفته ترندفورس، کوالکام در سه‌ماهه چهارم سال جاری و سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹، سیاست تهاجمی خود در ارائه محصولات متنوع در رده‌هائی همچون قطعات فرستنده/گیرنده‌ RF، تجهیزات الکترونیکی خودروها و موارد مرتبط با اینترنت اشیاء را ادامه می‌دهد اما برای مشاهده تأثیر این سیاست در خنثی کردن رکود حاکم بر بازار جهانی گوشی‌های هوشمند و خارج کردن کوالکام از شرایط فعلی، باید به انتظار آینده نشست. 

اخبار موبایل
نگرانی‌های امنیتی در مورد هواوی به نفع سامسونگ تمام خواهد شد

سامسونگ بزرگترین سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند و نیمه هادی در جهان است؛ اما زمانی که صحبت از شبکه می‌شود، چنین جایگاهی از آن سامسونگ نیست و هواوی در این بخش بازار در جایگاه و موقعیت صدرنشینی قرار گرفته است. در واقع سامسونگ از نظر سهم بازار تجهیزات شبکه‌ی ۴G در جایگاه پنجم قرار گرفته …

اخبار موبایل
نسخه مفهومی سونی اکسپریا ایکس زد ۴ با دوربین سه گانه در ویدیویی دیده شد

براساس آخرین خبرها انتظار می‌رود سونی اکسپریا ایکس زد ۴ در کنگره‌ی جهانی موبایل (MWC) معرفی شود. این کنگره فوریه‌ی۲۰۱۹ (‌مصادف با بهمن‌۱۳۹۷)‌ در بارسلونا برگزار خواهد شد. با وجود آنکه تاکنون خبرهای زیادی درباره‌ی این گوشی هوشمند منتشر نشده؛ اما در ویدئویی که کانال یوتیوب کانسپت کریتور (Concept Creator) از ایکسپریا …

اخبار موبایل
آنر با انتشار تصاویری طراحی جلویی گوشی هوشمند ویو ۲۰ را رونمایی کرد

آنر، یکی از زیرمجموعه‌های مهم هواوی، در تیزری تبلیغاتی، ویو ۲۰ را با حفره‌‌ای برای دوربین سلفی در صفحه‌نمایش رونمایی کرد. این گوشی هوشمند با فناوری لینک توربو عرضه می‌شود که امکان اتصال همزمان به اینترنت وای‌فای و ۴G را فراهم می‌کند. View 20 همچنین از دوربین اصلی ۴۸مگاپیکسلی با حسگر IMX586 …