اپل: ممنوعیت فروش آیفون در چین به‌معنای میلیون‌ها دلار هزینه در روز است

اخیرا گزارشی منتشر شده بود که براساس آن، به‌دلیل شکایت کوالکام از اپل در چین، فروش برخی مدل‌های آیفون ممنوع شده است. هرچند این ممنوعیت نتوانسته بود مانع از فروش این گوشی‌ها شود، شکایتی اخیرا توسط اپل ارائه شده که جزییات بیشتری را در رابطه با عملی شدن این ممنوعیت و اثرات آن آشکار می‌کند.

به‌گزارش بلومبرگ، براساس توضیحات ارائه‌شده توسط اپل، ممنوعیت فروش آیفون در چین اپل را مجبور می‌کند تا با کوالکام به توافق برسد. اهالی کوپرتینو می‌گویند چنین توافقی تولیدکنندگان را مجبور به‌افزایش غیرمنطقی قیمت گوشی‌ها کرده و آن‌ها را ملزم می‌سازد تا حق امتیاز بالایی به کوالکام پرداخت کنند. این موارد، درنهایت مشتریان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیفون 10 اس مکس / iPhone XS Max

ساکنان کوپرتینو در شکایتی که روز نوزدهم آذر (۱۰ دسامبر) به‌ثبت رسیده، گفته‌اند:

اپل مجبور خواهد شد تا با شاکی پرونده به‌توافق برسد؛ همین مسئله تمامی تولیدکنندگان گوشی همراه را مجبور می‌کند تا مانند گذشته هزینه‌های بالایی [از مشتری] دریافت کنند و هزینه‌های زیادی برای امتیاز استفاده از پتنت‌های کوالکام پرداخت کنند. این مسئله موجب ضررهای جبران‌ناپذیری در بازار نهایی تلفن‌های همراه خواهدشد.

به‌گفته‌ی اپل، ممنوعیت فروش آیفون به‌طور روزانه میلیون‌ها دلار هزینه را بر این شرکت تحمیل خواهد کرد و هم دولت و هم مصرف‌کنندگان چینی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. در شکایت ارائه‌شده توسط ساکنان کوپرتینو به این مسئله نیز اشاره شده که این شرکت در مجموع فرایند توسعه و چرخه‌ی تولید ۵ میلیون موقعیت شغلی را در چین ایجاد کرده است.

آیفون 10 ایکس / iphone x

دیگر مسئله‌ای که توسط Apple به آن اشاره شده، این است که ممنوعیت فروش آیفون در چین، دولت این کشور را از «صدها هزار» مورد دریافت مالیات محروم خواهد کرد. علاوه‌بر این، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان اصلی قطعات در چین، همچون فاکسکان، در این شرایط متضرر خواهند شد. به‌ادعای اپل، این ممنوعیت خسارات جبران‌ناپذیری نیز به مصرف‌کنندگان و دولت چین وارد خواهد کرد.

هرچند Qualcomm ادعا کرده‌ بود که رای صادرشده توسط دادگاه تقریبا واردات و فروش تمام مدل‌های آیفون را در چین ممنوع می‌سازد، اما این ادعا شکل واقعیت به‌خود نگرفت. در پاسخ به‌ ادعای کوالکام، بیانیه‌ای توسط اپل منتشر شد که در آن گفته‌ شده بود:

تمام مدل‌های آیفون در دسترس مشتریان ما در چین خواهند بود.

علاوه‌بر این، اپل تقاضای تجدیدنظر در رابطه با این رای را هم تقدیم دادگاه خواهد کرد. دراین‌میان، نکته‌ی قابل‌توجه این است که رای صادرشده نسخه‌های پیشین سیستم‌عامل موبایل اپل (iOS) را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و شامل نسخه‌ی ۱۲ این سیستم‌عامل نخواهدشد؛ چرا که هیچ‌کدام از کدهای نرم‌افزاری متعلق به کوالکام در این نسخه از آی او‌اس مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. کوالکام اکنون در تلاش است تا با اشاره به همان پتنت‌های پیشین به ممنوعیت فروش آیفون ۱۰ اس و ۱۰ آر در چین دست پیدا کند.

اخبار موبایل
معرفی بهترین بازی‌های همراه سال ۲۰۱۸

واحد خبر mobile.ir : در دهه اخیر هم‌گام با پیشرفت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه‌های همراه، بازی‌های عرضه شده در این بستر پیشرفت شگفت‌انگیزی را تجربه نموده و به یکی از سودآورترین بخش‌های صنعت بازی‌سازی بدل گردیده‌اند. در این سال‌ها از بازی‌هایی موفقی مانند Angry Birds در سال ۲۰۰۹ و شاه‌کاری …

اخبار موبایل
سونی دعوتنامه مراسم رونمایی از اکسپریا ایکس زد ۴ را به تاریخ ۵ اسفند ماه ارسال کرد

گرچه شایعه‌های اخیر از لغو ساخت گوشی اکسپریا ایکس زد ۴ کامپکت توسط سونی حکایت دارند، اما این شرکت ژاپنی هنوز هم می‌تواند با تعداد دیگری از گوشی‌هایش، عملکرد خوبی را در بازار تجربه کند. این شرکت اخیرا به‌صورت رسمی تایید کرده است که قصد دارد روز ۲۵ فوریه‌ی ۲۰۱۹ …

اخبار موبایل
سامسونگ گوشی هوشمند تاشدنی خود را فاز بعدی نوآوری می‌داند

کاملا روشن است سامسونگ قبل از رونمایی گوشی هوشمند تاشدنی خود، تبلیغات مرتبط با آن را آغاز می‌کند. در ماه نوامبر (آبان‌ماه)، نمایشگر اینفینیتی، نسل جدید نمایشگرهای سامسونگ با قابلیت تا شدن در SDC ۲۰۱۸ معرفی شد و خبر از دستگاهی با بهره‌گیری از این نمایشگر می‌داد.  انتظار می‌رود در تاریخ ۲۰ …